Menu icoMenu232White icoCross32White
<
>
Retour
Shifra JACQUET SVIRONI
21 avril 2021
גיא סבג  : נפוליון והיהודים

גיא סבג  : נפוליון והיהודים

Traduction de Mme Shifra Jacquet-Svironi

גיא סבג מאתיים שנה : נפוליון והיהודים

נפוליון נתן שיוויון זכויות אזרחיות לקהילה היהודית בצרפת בתחילת תהליך החילוניות

אחרי 1700 שנים של ניתוק, נפוליון, איש חזון , מחוקק ומדינאי, ייסד בפריס ב-1807 את ''הסנהדרין הגדולה'' ו ב-1808 את ''מועצת הרבנים" בצרפת. צעד ראשון למתן שיוויון זכויות היסטורי שהיווה מקום השראה למדינות אירופאיות אחרות.

הרצאה של גיא סבג, היסטוריון של הזכרונות היהודיים בקורסיקה.''נפוליון והיהודים'': הזמנה והרשמה באתר

Terre Eretz Corsica Israël

הרצאה בזום ביום חמישי 20 במאי 2021 בשעה 19.

מאתיים שנה : ''נפוליון והיהודים''. הרצאה של גיא סבג בהזמנת העמותה

Terra Eretz Corsica Israel

, ביום חמישי 20 במאי 2021 בשעה 19. זום

אחרי 1700 שנים של ניתוק, נפוליון, איש חזון , מחוקק ומדינאי, ייסד בפריס ב-1807 את ''הסנהדרין הגדולה'' ו ב-1808 את ''מועצת הרבנים" בצרפת. צעד ראשון למתן שיוויון זכויות היסטורי שהיווה מקום השראה למדינות אירופאיות אחרות.

אחרי הקתולים והפרוטסטנטים שהתארגנו בהתאם לאמנת 1801, הגיע תורם של יהודי צרפת להשתלב בצרפת החילונית. הודות להחלטה הנחושה של נפוליון. בכישרון תחוקתי שאין כמוהו, הוא הקים ב-1808 את "מועצת הרבנים" ואת סניפיה האיזורים, הכוללים אב בית דין, הקיימים עד היום. כל המוסדות הללו התנהלו, לפי מה שהפילוסופים בתקופת ההשכלה והמהפכה הצרפתית ב-1789 חלמו עליהם. ''זה היה שינוי חשוב מאוד, מסביר גיא סבג, עבור ההכרה ביהודים כקהילה יהודית בצרפת. זו היתה התקדמות חיונית, ברת תוקף גם בימינו, כולל מעמדו של הרב הראשי של צרפת''.

מה דעתו של גיא סבג בנוגע לתקנות הקהילתיות של נפוליון במתן שיוויון זכויות אזרחיות שהפיך רוח חדשה בקהילת היהודית?

באיזה הקשר, נפוליון, שהיה אדם משכיל מאוד, הקים באומץ לב, את ''הסנהדרין הגדולה'', שנשיאה היה הרב האלזסי יוסף סינצהיים? האם אפשר לומר שזו היה האצה של תהליך היסטורי ? או אפילו התחלה חשובה של המדיניות המודרנית והחילוניות שהנצה במאה ה-19? זו הייתה הפעם הראשונה מזה 1800 שנה, שהסנהדרין הגדולה התכנסה מאז כיבוש הרומי של ארץ ישראל – פלשתינה, וצליבת ישו בירושלים.

מה אומרים ההיסטוריונים על המניעים של נפוליון בנוגע למעמד הקהילות היהודיות בתקופת הקיסרות, ועל המדיניות של התבוללות ועל ה''אנטי-יהדות'' בתקופתו?

לפי ''קרן נפוליון ''היו בקיסרות בערך 170 אלף יהודים, שליש מהם בגבולות צרפת הישנה. הם היו ברובם מאורגנים בקהילות סגורות, הומוגניות, ברבעים שאפשר לכנות גטאות. הקהילות הצרפתיות היו בג'ירון, לנד, מוסל, אלזס.''

Gironde, Landes,Moselle,Bas-Rhin

מדוע להקים את ''הסנהדרין הגדולה''? ההיסטוריון שרל טואטי אומר

שהסיבה שנפוליון הקים את הסנהדרין הגדולה ורצה ש71 מחבריה ישבו בחצי סהר נעוצה בעובדה שאהב טקסים מרשימים .בנוסף נפוליון רצה לחזור לתקופה העתיקה ולחדש את המוסד העליון של היהדות, בכך להרשים את כל יהדות אירופה, ולזכות בתמיכתה.(שרל טואטי, 1979 שנתון היסטוריה של המהפכה הצרפתית).

נפוליון הושפע מפסקל פאולי ומחוקתו (1755) מפני שהוא נולד במשפחה של חסידי פאולי והכיר היטב את פעולותיו של ראש המדינה הראשון של קורסיקה.

פאולי אישר את הגעתם של 600 יהודים כ-120 משפחות לאי ב-1765. נפוליון ביקר בגטו בעיר אנסון שבאיטליה. הא שהה זמן קצר גם בארץ הקודש וביקר בעכו. בהקשר זה גיא סבג יספר על הפגישה בין היהודים בפלשתינה עם נפוליון בונפרטה.

אחרי שנפוליון הוכתר לקיסר הוא התעניין במיוחד בשמירת השקט הציבורי. הוא קיבל דיווחים מפורטים על הבעיות והסכנות ששהיו מנות חלקן של מספר קהילות באיזורים שונים. גיא סבג ייפרט את לוח הזמנים המדויק שהוביל למתן שיוויון זכויות של הקהילה היהודית באותה תקופה.

גיא סבג ישרטט את המסלול שעבר נפוליון עד ניתנת שיוויון הזכויות ליהודי צרפת. מדינות אחרות באירופה הושפעו ''מדרך הנצחון הזו.'' כהגדרת גיא סבג.

גיא סבג הינו מנהל הארכיון, היסטוריון, וחוקר של היסטורית יהודי קורסיקה. הוא היה רופא שיניים בפרבר על יד פריס. הוא נולד בבסטיה ב-1947. אביו, דוד סבג, היה נשיא הקהילה היהודית בקורסיקה. אמו היתה ממשפחת טולדנו שמנתה שושלת ארוכה של רבנים ממקנס שבמרוקו. סבו, הרב מאיר טולדנו, היה הרב של קהילת קורסיקה עד מותו ב-1970. בית הכנסת ''בית מאיר'' בבסטיה מנציח את שמו. גיא סבג מקדיש את כל זמנו, יחד עם אחיו, בני סבג, רופא, לחקר הזכרונות, ההיסטוריה והשושלות המשפחתיות של קהילת קורסיקה. הם מצאו, כמו במטה קסמים ובהתרגשות עצומה, צילומים ומסמכים שהיו ספונים בארכיונים. הם אירגנו תערוכה יוצאת מן הכלל המתארת את בואם של 800 פליטים, לאז'אקסיו, בדצמבר 1915. אלה היו משפחות יהודיות מסוריה ומפלשתינה. (האימפריה הטורקית). גיא סבג מציין את ''החמימות שבה קיבלו תושבי קורסיקה את המהגרים''. כמה משפחות שמוצאן היה ממרוקו התיישבו בפלשתינה, בעיקר בטבריה, בסביבות 1870. ''עליה ראשונה''. אומר ג. סבג.

Memoria Ebraica אתר

כדי לקרוא על חייו של יעקב משה טולדנו, תושב בסטיה, מדריך רוחני של המהגרים, שהיה מאוחר יותר הרב הראשי של אלכסנדריה, טנג'יר ותל אביב-יפו. הוא היה שר בממשלתו של דוד בן גוריון בישראל.

אתר :

https : //memoriaebraica.com/refugies-syriens-en-1915

למידע נוסף :

François Pietri, Napoléon et les Israélites, Ed. Berger-Levrault

Lilly Marcou, Napoléon face aux Juifs, Ed. Pygmalion

Pierre Birnbaum , L’aigle et la synagogue, Ed. Fayard

Hesi Carmel, Jacques Derogy, Bonaparte en Terre Sainte, Ed. Fayard

Le Grand Sanhédrin de 1807 et le droit rabbinique. Annales historiques de la Révolution Française. N 235, 1979.

0 commentaire(s)
Aucun commentaire pour le moment.
Consultez également
Napoléon et les Israélites par GUY SABBAGH.

Napoléon et les Israélites par GUY SABBAGH.

Bicentenaire:"Napoléon et les Israélites": conférence de Guy Sabbagh, qui est aussi historien de...

Liliane VITTORI
21 avril 2021